Határtalanul – 2017

Az Újhartyáni Német Nemzetiségi Általános Iskola és a Dabasi II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola 7. osztályos tanulói 2016. április 25-30-ig a Határtalanul! HAT-15-05-0124 program keretein belül ellátogattak Erdélybe, Barótra és környékére. A pályázat sikerességéért köszönetet kell mondanunk Szandhofer Jánosnak, Dabas város alpolgármesterének, Székely Zoltán és Konczig Kitti projektfelelősöknek, Bukodi Jánosné és Berla Jánosné kísérő pedagógusoknak, valamint Pájer György idegenvezetőnknek és Botlik Ferencnek, az út fotósának.  A kirándulás összefoglalóját egy újhartyáni diák fogalmazásában juttatjuk most el Önökhöz:

2016. április 25-én, reggel 7-kor elindultunk a busszal az iskola elől. A határt 9 óra 40 perckor léptük át. Nagyon sokat utaztunk, közel 15 órát.

Útközben megnéztük Déva várát, majd utunkba ejtettük Segesvárt, ahol megtekintettük Dracula gróf szülőházát, a szász óvárost és felmentünk a 178 lépcsős diáklépcsőn. Ezt követően megálltunk Fehéregyházán, ahol a Petőfi szobornál koszorút helyeztünk el. A szállásra este 10:30-kor érkeztünk meg, ahol a szobák elfoglalása után finom vacsorát kaptunk. Második napon megnéztünk egy unitárius templomot Bölönben, majd elmentünk Köpecre, ahol bementünk a református templomba, szemetet szedtünk a 300 éves szilfánál, majd koszorúztunk a csata helyszínén. Délután a baróti Erdővidék Múzeumba látogattunk el. Mivel még nem volt vége a napnak, elmentünk Kisbaconba, hogy megnézzünk egy 18. századi vízimalmot ami ma is működik, majd Benedek Elek házában voltunk. Ezt követően elmentünk Bodvajba, itt megnézhettük azt a vashámort, ahol Gábor Áron öntötte az ágyúkat. Este Baróton megismerkedtünk az ottani 7. D osztályos tanulókkal. Kincskeresőt játszottunk a városban kisebb vegyes csoportokban, majd a sportjátékok kerültek előtérbe. A harmadik napon a Szent Anna tónál jártunk, ami gyönyörű volt. Megnéztük a Szent Anna kápolnát, végigmentünk a Mohos tőzegláp területén, elmentünk a közeli Bálványosfürdőre, megnéztük a Bálványos várat, az Apor lyányok feredőjét és a nap utolsó kirándulásaként túráztunk a Torjai büdös barlanghoz. Este a szálláson találkoztunk a helyi diákokkal és egy kellemes beszélgetés majd séta után elbúcsúztunk egymástól, elmentünk aludni. A negyedik napot Vargyason kezdtük az unitárius templomban, ahol megnézhettük a helyi bútorfestők műveit. Ezután jött mindenki kedvence, szekerekre pattantunk és gyorsabbnál gyorsabb lovak segítségével hamarosan a Vargyas szorosnál találtuk magunkat. Több órát túráztunk a szorosban, sziklákat másztunk meg, patakparton haladtunk, függőhidakon keltünk át. Két barlangot is megnéztünk, az egyik a Lócsűr, a másik az Orbán Balázs. Ez utóbbiban túráztunk is, hogy meg tudjuk nézni az ott található denevérfajokat. Nekem személy szerint ez volt a kedvenc napom. Az estét ismét a szálláson zártuk a barótiakkal, egy disco és beszélgetés keretein belül. Az ötödik napon városokat látogattunk. Először Zágonban jártunk ahol megnéztük a Mikes kastélyt, majd Csomakőrösön Kőrösi Csoma Sándor szobránál koszorúztunk, ezután Kovászna városába mentünk, ahol borvizet kóstoltunk és megnéztük a pokolsár nevű időzített bombaként működő folyamatos szén-dioxid gázkitörés helyszínét, az iszapvulkánt. Később Kézdivásárhelyen jártunk, aminek főtere udvarteres és gyönyörű, majd ellátogattunk az Alsócsernátoni Falumúzeumba, majd Sepsiszentgyörgyön néztük meg a Székely Nemzeti Múzeumot és szabadprogramot kaptunk a város gyönyörű főterén. Ezen az estén tartottuk a búcsúbulit, ami tökéletesen sikerült. Megajándékoztuk egymást és könnyes szemmel a fergeteges hangulatú discot követően elbúcsúztunk a baróti diákoktól. A hatodik nap már ismét az utazásról szólt. Megálltunk Korondon egy kis vásárlásra, majd a buszból megnéztük a parajdi sóbányát. Sajnos szerettünk volna elmenni Szovátára a Medve tóhoz, de az idő rövidsége miatt ez kikerült a programból. Útközben még megtekintettük Bánffyhunyad fényes tetős, hivalkodó stílusú házait majd megálltunk a Királyhágónál egy fénykép erejéig.

Az esti órákban érkeztünk haza fáradtan, de csodálatos élményekkel gazdagodva. Köszönjük szépen mindenkinek, aki valamilyen formában hozzásegített minket ehhez a csodás élményhez!

Svébis Laura, az Újhartyáni Német Nemzetiségi Általános Iskola 7. osztályos tanulója

A Határtalanul Program célja a magyar-magyar kapcsolatok építése, személyes kapcsolatok kialakítása, elmélyítése. A program a nemzetpolitikai célt fordítja le konkrét tapasztalatokra, azaz a Határtalanul a nemzeti összetartozás operatív programja.