„A zenének a zaj antitézisének kellene lennie, mégis sokszor arra használják, hogy kellemetlen zajokat fogjon fel a gyárakban, éttermekben és áruházakban. Azt mondanám, hogy az adott időben az egész világon legyen egy pár percnyi csend, mert ez nagyon fontos a zene élvezéséhez.” /Menuhin/

 

Születésünktől fogva mindannyiunk életét átjárja a zene, természetes velejárója mindennapjainknak. Keletkezéséről a legkülönfélébb elképzeléseket, mítoszokat olvashatjuk a legkülönbözőbb forrásokból. Már az ókort megelőző mitikus időkben meg voltak győződve arról az őseink, hogy a zenének mágikus hatalma van. Úgy gondolták, hogy a zene az isteneik ajándéka, emiatt csak akkor zenéltek, amikor kapcsolatot kívántak teremteni velük. Az egyiptomiak szerint Thot isten teremtette a zenét. A görög mitológiában arról olvashatunk, hogy Hermész, az istenek hírnöke készítette az első pásztorsípot és az első lantot. A Bibliában a Teremtés könyvében is találunk információt a zene keletkezésére vonatkozóan. Itt az áll, hogy Jubal volt minden „citerás és fuvolás ősatyja”.[1] Később, a felvilágosodás korában viszont Rousseau már úgy vélte, hogy a zene a beszédből alakult ki. Darwin, a híres természettudós azt állította, hogy a zene az állati hangok utánzásából ered. Szabolcsi Bence híres, magyar zenetörténész írásában a beszéd és az ének kapcsolatáról ezt olvashatjuk: „Valahol az ősi fejlődési fokon beszélni annyi, mint énekelni…. Hanglejtés és dallam szorosan összekapcsolódnak, eredetük valahol a legtávolabbi múltban egy és ugyanaz”.[2]

De mi is az a zene? Az biztos, hogy az egyik legtisztább önkifejezési formánk. Gondoljunk csak arra az egyszerű dologra, hogy más zenét hallgatunk, ha boldogok vagyunk, mint amikor szomorkodunk valamiért. Az úgy nevezett „zenei ízlésünk” elárulhatja például a gondolkodásmódunkat is, annak ellenére, hogy zenei ízlésünk változhat az idők során. Sokan, sokféleképpen próbálták az idők során megfogalmazni, mit is jelenthet a zene, mit jelent számukra ez a szó, ez a csodálatos, különleges dolog. Platón úgy gondolta, hogy „a ritmus és a harmónia hatol be legjobban a lélek belsejébe”.[3] Debussy, a híres romantikus, francia zeneszerző azt mondta, hogy „a zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér.”[4] Kodály Zoltán így ír arról, hogy mit jelent számára a zene: „Teljes lelki élet zene nélkül nincs. vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be.”[5]

Az UNESCO Nemzetközi Tanácsa október 1-jét A zene világnapjának nevezte ki. Ez alkalomból évről évre a zenetörténet legkiválóbb képviselőire emlékezünk. A világnap célja, hogy minél szélesebb társadalmi rétegekben népszerűsítsük a zeneművészetet.[6] „A zene a káoszból rendet teremt; a ritmus a széttartót egységbe fogja; a melódia a megszakítottat folytonossá varázsolja; a harmónia az össze nem illőket összeegyezteti.”[7] Yehudi Menuhin gondolatai ezek a zenéről, aki nem más, mint XX. század leghíresebb amerikai származású hegedűművésze, a zenei világnap megálmodója. Csodagyerek. Három évesen kezdett hegedülni, hét évesen pedig már közönség elé is lépett Mendelssohn: Hegedűversenyével. Tizenegy éves volt, amikor először állt szólistaként a Carnegie Hall színpadán. Hegedűművészi karrierjének legnagyobb részét az Egyesült Királyságban futotta be. A későbbiekben britt állampolgár lett, valamint a Erzsébet királynőtől lovagi címet is kapott. Yehudi Menuhin 1975-ben ezekkel a szavakkal köszöntötte az első zenei világnapot: „Arra szeretnék buzdítani minden várost, falut és országot, hogy rendezzenek sokféle zenei eseményt ezen a napon. Örülnék, ha nemcsak koncerteken, rádióműsorokban szólalnának meg régi és főként mai művek, hanem spontán megnyilvánulásként utcákon és tereken is muzsikálnának énekesek, kórusok, jazz-zenészek és a komolyzene legjelentősebb előadói.”[8]

[1] Kelemen Imre: A zene története 1750-ig

[2] Kelemen Imre: A zene története 1750-ig

[3] https://www.citatum.hu/idezet/83620

[4] http://idezet.info/zene/a-zene-ott-kezdodik-ahol-a-szo-hatalma-veget-er-10679.html

[5] http://kodaly.hu/hu/kodaly_zoltan/koncepcio

[6] http://sulihalo.hu/ajanlo/aktualis/5524-zene-vilagnapja

[7] https://www.citatum.hu/szo/ritmus

[8] http://sulihalo.hu/ajanlo/aktualis/5524-zene-vilagnapja